Slámové víno je velmi extraktivní přírodně sladké víno s velmi vysokým obsahem zbytkového neprokvašeného cukru. Na slámovku se vybírají jen ty nejlepší a nejvyzrálejší, ručně sbírané hrozny, ze kterých se po vysušení na slámě, nebo slaměných rohožích, odpaří značná část vody. V posledních letech se upřednostňuje zavěšování hroznů v dobře větraném prostoru. Po minimálně třech měsících vysoušení, zůstane v hroznech jen velmi koncentrovaná sladká šťáva. S takto vysušených hroznů, které vypadají jako rozinky se lisuje slámové víno. Takto vyrobené víno má zpravidla velmi nízký obsah alkoholu.
V našich krajích se nejčastěji setkáte s odrůdovými slámovými víny, zatímco cuvée se vyrábí spíše ojediněle. Například vinařství Oldřich Drápal má ve své nabídce cuvée Bobulky od Kapličky a Bobulky 68, bohužel není uvedeno jejich složení, ani zda se jedná o modré nebo bílé odrůdy či jejich směs. V jiných oblastech světa, včetně našich nejbližších západních sousedů, se slámová někdy též zvaná rozinková vína často připravují jako cuvée několika bílých odrůd, ale i bílých a modrých odrůd.
Jak se slámovka vyrábí?
Slámové víno patří mezi přírodně sladká vína. Jeho příprava je dokonalá alchymie počínaje výběrem viniční tratě, vhodné odrůdy i pečlivým výběrem zralých a zdravých hroznů, které pak budou několik měsíců pozvolna vysychat. Hrozny se sklízí, obvykle v říjnu či listopadu, a rozloží se na slámu, rákosové rohože, dřevěné rošty či se zavěsí do venkovních zastíněných míst anebo vnitřních větraných prostor. V tomto mezidobí je třeba hrozny pravidelně kontrolovat kvůli počínající hnilobě a odstraňovat poškozené bobule, které se snadno stanou zdrojem nákazy.
Smyslem celého snažení je, aby se z bobulí zvolna odpařila přebytečná voda a vznikly šťavnaté rozinky. Jejich obsah se zahustí a přítomný extrakt, cukry a kyselinky se zkoncentrují do velmi intenzivního, avšak vyváženého elixíru.
Hrozny se po vysušení obvykle lisují celé i se stopkami. Stejně jako u ledových vín je výlisnost nízká a dosahuje maximálně 20 %, ale častěji to bývá jen kolem 10–15 %. Kvašení probíhá velmi pozvolna a vyznačuje se velkým podílem neprokvašeného cukru a je zastaveno, když hladina alkoholu dosáhne přibližně 8–12 %. Obsah zbytkového cukru se v litru vína pohybuje nejčastěji okolo 200 g/l, i když obecně jeho rozpětí může být poměrně široké, 40–400 g/l. Po ukončení fermentace víno obvykle zraje po dobu 1–2 let. Velké pracnosti a malému zisku vylisovaného moštu odpovídá i vysoká cena této delikatesy.
Co můžeme najít v chuti?
Slámová vína jsou plná, harmonická s vysokým extraktem a příjemnou chutí po čerstvém i kandovaném peckovitém či tropickém ovoci, marmeládě, medu, rozinkách a sladkém koření jako je skořice či zázvor. Lahvuje se do malých útlých lahví po dvou až třech deci (0,2–0,375 l).
Jaké pokrmy nejlépe doprovodí?
Doušek slámového vína jako přípitek či na závěr slavnostního menu, oběda nebo večeře bude vynikající sladkou tečkou. Často se podává i jako doplněk k sušenkám a zmrzlinám, k sýrům s modrou plísní či paštice z husích jater.
Jaká je tradice výroby slámového vína u nás?
První slámové víno u nás vyrobil Oldřich Drápal ml. v roce 1994 v rámci své praxe na Vinařské škole ve Valticích pod vedením Ing. Jiřího Kopečka.
Relativně mladé tradici slámových vín se naplno věnuje například vinařství Oldřich Drápal (st.). Slámová vína vyrábí již od roku 2003 a jsou vlajkovou lodí vinařství. Naleznete tu velmi širokou nabídku jak odrůdových tak i cuvée slámových vín. Slámová vína vyrábí i řada dalších tuzemských vinařství, většinou jako doplněk svého sortimentu a slaví s nimi úspěchy i na mezinárodních soutěžích.
Zde najdete slámová vína, která si u nás můžete koupit.